Opis rasy

WZORZEC FCI: 196
GRUPA IX: Psy ozdobne i do towarzystwa
SEKCJA 1: Bichony
POCHODZENIE: Włochy
PRZEZNACZENIE: Pies do towarzystwa
WIELKOŚĆ: 25 – 31 cm
WAGA: 2,5 – 4,5 kg

HISTORIA RASY

Na temat pochodzenia bolończyka wiadomości czerpane z różnych źródeł są sprzeczne, nie mniej wszystkie zgodnie umiejscawiają je w basenie Morza Śródziemnego. Jakie naprawdę jest jego pochodzenie niezupełnie wiadomo. Prawdopodobnie bezpośrednim jego przodkiem był maltańczyk, znany jako samoistna rasa znacznie wcześniej. Z Malty lub Wysp Kanaryjskich zostaje przywieziony do Bolonii. Czy domieszka pudla, zmieniająca proporcje i włos, została wprowadzona przed przybyciem do Bolonii, czy też w samej Bolonii – niewiadomo, natomiast można przyjąć, że w Bolonii został już ukształtowany na podobieństwo bolończyków współczesnych. Faktem niezaprzeczalnym jest, że Bolonia zasłynęła w świecie nie tylko z powodu Uniwersytetu Bolońskiego, lecz również z powodu małych, białych piesków, których nazwa do dziś związana jest z miastem, z którego rozpoczęły tryumfalny pochód do wielu krajów Europy i Świata. Bolończyki nigdy nie były psami plebsu, lecz psami arystokracji i to dość często wysoko postawionej. Między innymi gościły u Króla Filipa II, Cosimo deMedici oraz Madame dePompadur (1721-1764) i u Carycy Katarzyny Wielkiej (1729-1796) Bolończyk stanowił również natchnienie wielu znanych artystów. Występuje na obrazach Tycjana Pierze Breughl'a czy Goy'a. Psy te od zarania były psami salonowymi do towarzystwa. 

WRAŻENIE OGÓLNE

Bolończyk jest małego rozmiaru, krępy i zwarty, pokryty całkowicie białym włosem, długim i puszystym. Nos duży, czarny, ogon noszony zakręcony ponad grzbietem. Zbudowany w kwadracie – długość ciała jest równa wysokości w kłębie.

WŁOS

Włosy długie na całym ciele – od głowy do ogona, od najwyższej partii ciała do stóp. Krótsze na pyszczku. Raczej puszek, ale nie leżący płasko, lecz lekko falujący i skręcony.

UMASZCZENIE

Całkowicie biały, jednolity – barwa inna niż biała jest niedopuszczalna, jednak niewielkie jasne znaczenia są dozwolone, ale nie zalecane.

USPOSOBIENIE

Bolończyk jest z natury usposobieniem ciekawości i ruchliwości. Przedsiębiorczy, posłuszny i pojętny, bardzo przywiązany do swojego Pana i otoczenia. Zdumiewająca jest u nich zdolność kojarzenia i zapamiętywania. Bolończyki nie wykazują również żadnych stresów w nietypowych sytuacjach jak np. na wystawach. Bolończyk jest typowym małym psem: inteligentnym, pogodnym, wiernym i towarzyskim. Nie jest nadaktywny czy przewrażliwiony, ale energiczny i pełen radości. Nawet dziesięcioletnie osobniki potrafią bawić się jak szczenięta. Niczego się nie boją i kochają ludzi. Przy całym przywiązaniu do otoczenia przywiezione w obce sobie warunki (np. wyjazd z domu w okresie wakacyjnym), błyskawicznie obejmują w posiadanie nowy teren. Bolończyk to idealny pies dla rodziny, lubiący dzieci - jeden z nielicznych psów nie alergicznych, ze względu na rodzaj włosa.