Opis rasy

Nazwa Rasy: Russkaya Tsvetnaya Bolonka (Bolończyk kolorowy)

Jest to rasa z grupy biszonów tak jak hawańczyk, maltańczyk czy bolończyk.

Od bolończyka różni się tylko umaszczeniem, które może być różnorodne oprócz czystego białego ( znaczenia do 30 % powierzchni ciała są dopuszczalne ).
Grupa FCI: RN
Numer FCI: bd
Kraj Pochodzenia: Rosja
Wielkość: 24-26 cm
Waga: 2,5-5 kg
Umaszczenie: każde poza czysto białym
Rys Historyczny: Niezatwierdzona rasa uzyskana w Rosji w XX wieku w wyniku krzyżowania popularnej bolonki francuskiej (biszona z Francji lub blolończyka) z różnymi innymi rasami. Nazwa znaczy "kolorowy bolończyk". W Rosji, Niemczech, Czechach i Słowacji russkaya tsvetnaya bolonka cieszy się dużą popularnością. Jest rasą ciągle w fazie stabilizowania i jest bardzo zróżnicowana pod względem eksterieru.
Sposób Użytkowania: Pies do towarzystwa.
Charakterystyka i Cechy Rasy: Zachowuje się, zgodnie z oczekiwaniami, jak typowy biszon. Przyjacielski żywy, chętny do zabaw, zrównoważony pies.
Wymagania, Predyspozycje i Pielęgnacja: Wesoły bardzo dobry pies rodzinny, odporny i łatwo przystosowujący się. W rodzinie czuje się równie dobrze jak u ludzi samotnych. Bardzo dobrze nadaje się do trzymania w miejskim mieszkaniu. Jest inteligentny i pojętny. Łatwy do wychowania i dobry dla początkujących właścicieli, którym dostarczy wiele radości. Żywotny i wesoły mały pies uczestniczy we wszystkim, czy to w długich wędrówkach, czy też w zabawie. Sierść ( włos – pies niealergiczny )nie powinna być zbyt długa i delikatna. Ma pozostać łatwa w pielęgnacji i niestrzyżona nie zniekształcać sylwetki.